Çandarlı

Çandarlı için 27 Kişi Online

İletişim   |   + Tesis Kayıt

Çandarlı Kalesi

Çandarlı Hakkında
Çandarlı Kaleönü Plajı
Çandarlı Gezilecek Yerler
Çandarlı Plajları
Çandarlı Denizköy
Çandarlı Nerede
Çandarlı Tatil
Çandarlı Yapılması Gerekenler
Çandarlı Pitane Antik Kenti
Çandarlı Ne Yenir Ne İçilir
Çandarlı Konaklama
Çandarlı Kalesi
Çandarlı Alışveriş
Çandarlı Ne Zaman Gidilir

 

Çandarlı’nın tarihinde olduğu gibi Çandarlı Kalesi’nin de tarihi tam olarak bilinmiyor. Bölgede hakimiyet süren İonya ve Aiolya uygarlıkları dikkate alındığında kalenin M.Ö. 6. yy’da yapılmış olma ihtimali yüksek.

Çandarlı Kalesi ve Deniz Manzarası

Çandarlı Kalesi’nden elde edilen taşlar incelendiğinde kalenin birçok defa yıkılıp, yeniden yapıldığı anlaşılıyor. Duvarlarda yer alan taşlardan bir kısmı M.Ö. 2. yüzyıla kadar uzanan bir geçmişe sahip. Kalenin bugünkü mimari plan tarzında yeniden yapılması M.S. 14. yüzyılda bölgeyi ele geçiren Cenevizliler zamanında gerçekleşmiş. Cenevizliler bu dönemde Foça ve bugünkü Çandarlı ile aynı bölgede yer alan Pitane’de de korunaklı kaleler ve gözetleme kuleleri inşa etmişler.

Pitane, İon egemenliğinin ardından sırasıyla; Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Saruhanoğulları, Karesioğulları ve Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine geçmiş. Pitane ve Pitane Kalesi bölgenin Türk hakimiyetine geçmesinden sonra önemini gittikçe yitirmeye başlamış.

Çandarlı Kalesi Genel Görünüm

1429 yılında II. Murat tarafından sadrazamlığa getirilen Çandarlı Halil Paşa, denizciliği bir devlet politikası olarak benimseyip, denizciliğe, donanmaya ve kıyı kentlerine özel bir önem göstermiş. 24 yıllık Sadrazamlığı döneminde Pitane bölgesine de özel bir önem veren Çandarlı Halil Paşa ilk olarak bölgenin güvenlik sorununu ortadan kaldırmak için Çandarlı Kalesi’ni yeniden inşa ettirmiş. Kale, 16 metre yüksekliğinde ve beş burçlu olarak tekrar tasarlanmış, o dönemde yeni icat edilmiş olan top atışlarına karşı dayanıklı olması için taş bloklarla, payandalarla desteklenmiştir.

Çandarlı Kalesi

Günümüzde Çandarlı Kalesi 2.230 m² alan üzerinde kare plana yakın dikdörtgen yapısı, beş kulesi, mazgalları ve duvarları ile sağlam şekilde ayakta duruyor.Bu Konuya Toplam 0 Yorum Yapılmıştır.   

Ad : Soyad :
E-Mail : Şehir :
Ülke :      
Başlık :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :     Değiştir                  
 

Henüz Yorum Yapılmamış.


Hakkımızda Nasıl Çalışıyoruz İnsan Kaynakları Gizlilik-Güvenlik Yasal Uyarı KvKK